17 Şubat 2017 Cuma

SEO Uzmanı Nedir? Ne İş Yapar?


Şüphesiz ki günümüzde SEO’nun ne olduğunu bilmeyen kalmamıştır. Arama motorunda yükselme sağlayan ve web sitelerin gelişmesine katkı sağlayan SEO çalışmaları elbette profesyonel kişiler tarafından yapılmalıdır. Bu kişilere ise SEO uzmanı adı verilmektedir. Peki, SEO uzmanı nedir, ne iş yapar?
Her şeyden önce bir SEO uzmanının pek çok vasfının yanı sıra analitik düşünce becerisine sahip olması beklenmektedir. Bu beceriyi problem çözme basamağından ele alarak plan yapma aşamasına kadar oldukça geniş bir yelpazede düşünmek mümkündür. Zira yapısı itibariyle bir SEO uzmanı pek çok sektörde çeşitli faaliyet gösteren web sitelere hizmet verecektir.
SEO çalışmalarını en profesyonel şekilde gerçekleştiren ve web sitelerin gelişip büyümesine katkı sağlayan SEO uzmanlarının öncelikle hizmet ettiği sektörü tanıması gerekmektedir. Anahtar kelime analizi ve sektöre uygun SEO stratejisini belirlemek adına sektörü tanımak son derece önemli bir adımdır.
SEO uzmanları yapmış oldukları çalışmalar sayesinde web sitelerin arama motorlarındaki sırasını geliştirmeye yardım etmekte ve ziyaret trafiğini belirli teknikler ile artırmaktadır. Elbette tüm bunları en detaylı şekilde yapmakta ve çalışmaları raporlayarak sonuca ulaştırmaktadır. Bu noktada raporlama da oldukça önemli bir adımdır. Zira hizmet verilen kişi ya da kuruluşlar verilen hizmetlerin dökümünü ve elde edilen sonuçları görmek isteyecektir.
Daha önce SEO uzmanlarının analitik düşünce becerisine sahip olması gerektiğinden bahsetmiştik. Bunun yanı sıra bu işi yapan kişilerin sabırlı olması da önemlidir. Zira bir web sitenin gelişmesini sağlamak bir günde olacak bir iş değildir. Çeşitli çalışmalar ile bu gelişim bir sürece yayılmaktadır ve sonuçları görmek için gereken tek şey de zamandır.
Tahmin edeceğiniz üzere tecrübe de bir SEO uzmanı için oldukça önemlidir. Günümüzde profesyonel SEO hizmeti veren kişiler genellikle kısa vadeli çalışmalardan uzak durmakta ve uzun vadeli çalışmalara odaklanarak bu çalışmaların takibini sürdürmektedir. Aksi takdirde yapılan çalışmaların bir sonuç vermeyeceği aşikardır. Ancak tecrübesiz bir SEO uzmanının bu durumu önceden tahmin etmesi de oldukça zordur. Tecrübeli uzmanlar ise en kaliteli ve en etkili hizmeti verecek kişilerdir.
SEO uzmanları genellikle iki şekilde hizmet vermektedir. Pek çok meslekte olduğu gibi bu meslekte de serbest çalışan kişileri bulmak mümkünken aynı zamanda dijital pazarlama ajanslarından ve şirketlerin pazarlama departmanlarından da bu hizmetleri almak mümkün olabilmektedir. Elbette bu noktada tekrar tecrübenin önemli bir detay olduğunu görmek zor olmayacaktır.
Güçlü ve başarılı bir SEO uzmanı olmak için Google algoritmalarını en iyi şekilde bilmek ve takip etmek oldukça önemlidir. Bu işi yapmak isteyen kişilerin bolca emek ve zaman harcayacağını da bilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde pek çok meslekte olduğu gibi SEO uzmanlığında da başarı yakalanamayacaktır.

2 yorum:

  1. Blog yazarlarının sıklıkla duyduğu kelimedir SEO. Güzel tanımlayıp, açıklamışsınız. Sadece nacizane bir tavsiyem olacak. Yazıları daha çok görselle destekleyin ya da kalın italik vurgular yapın. Kısa kısa paragraflar olarak paylaşın..O kadar emek verip yazmışsınız okunmasını kolaylaştırır..Kolay gelsin.

    YanıtlaSil
  2. blogunuzu izlemeye aldım sizide bloguma beklerim :)

    YanıtlaSil