16 Mayıs 2017 Salı

Su Arıtma Cihazları Hakkında


Su, başta insan olmak üzere tüm canlıların yaşam kaynağıdır. Diğer yaşam kaynakları gibi su da dünyanın oluşumundan beri birçok dönüşüm geçirmiştir. Özellikle sanayi devriminden sonra doğal su kaynaklarındaki dönüşüm, istenmeyen bir yere doğru yönünü çevirmiştir. Günümüzde özellikle belirli merkezlerde biriken insan nüfusu nedeniyle birçok farklı yerde çarpık kentleşmeler ortaya çıkmaya başlamıştır. Bu çarpık kentleşme nedeniyle kalabalık şehirlerde yaşayan insanların doğal su kaynaklarına erişimi maalesef imkansız bir hal alıyor. Metropolde yaşayan bir bireyin hayatını sağlıklı bir şekilde idame ettirebilmesi için nitelikli su tüketmesi şarttır. O halde şehir hayatında sağlıklı suya nasıl erişebiliriz? Bu soruya çok rahat bir şekilde su arıtma cihazı diye cevap verebiliriz.

Su Arıtma Cihazı Nedir? Ne Gibi Faydaları Vardır?

Son teknolojik yöntemleri kullanarak, şebekeden gelen suyu sağlıklı içilebilir hale getiren sistemlere su arıtma cihazı denir. Su Arıtma cihazları genellikle "kendi suyunu kendin yap" sloganı ile satılıyor. Aslında bu slogan ile sağlıklı suya erişim için hazır sulara(damacana, pet şişe vb.) bağlı kalmayacağınız vurgulanıyor. Malumunuzdur son zamanlarda damacana sularındaki tehlikelerin ne kadar ayyuka çıktığını görüyoruz. Hem dolum aşamasındaki sağlıksız şartlar hem de suyun depolandığı plastiklerin atıl maddelerden yapılması, tüketicilerin damacanalardan uzaklaşmasına sebebiyet verdi. Fakat yinede su arıtma cihazları hakkında tüketicilerin yeterince malumatı olmadığı görülüyor. Bundaki en büyük etken hazır su firmalarının reklam pazarındaki gücü ellerinde tutmalarıdır. Buna rağmen su arıtma cihazlarının satışlarındaki artış, her geçen gün daha güçlü bir ivme kazanıyor.    

Su Arıtma Cihazlarının Kullanmış Olduğu Filtre Çeşitleri Nelerdir?

Su arıtma cihazları kullanım amacına göre birçok farklı filtre barındırabilir. İsterseniz piyasada en çok kullanılan filtre çeşitlerini sıralayalım:

 1. Sediment: Genel tortu filtresidir. Sistemin ilk filtresidir.
 2. Karbon: Sudaki nahoş kokuların ve klorun arındırılmasını sağlar.
 3. Membran: Reverse Osmosis arıtma cihazlarında ana filtredir. 
 4. Post Karbon: Hindistan cevizi kabuğundan elde edilir ve suyu damak tadına uygun hale getirir.
 5. Mineral: Membran filtreden su geçerken bir takım mineralleri kaybeder. Bu filtre suyu mineral bakımından zenginleştirir.
 6. Alkali: Suyun PH değerini 8-9 oranına kadar yükseltir. 
 7. Detoks: Suyun molekül yapısını değiştirerek ve onu küçülterek hücrelerin daha fazla su emilimi yapmasını sağlar. Bu da toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olur. 
 8. Ultraviyole: Eğer kuyu suyu kullanıyorsanız organik kirlilikten kurtulmanız için bu filtreyi kullanmanız gerekiyor. 

Su Arıtma Cihazlarından Elde Edilen Sular Her Zaman Sağlıklı mıdır?

Su arıtma cihazlarının, sağlıklı su elde edebilmek için, en teknolojik çözüm olduğundan bahsetmiştik. Fakat arıtma cihazlarından sağlıklı su elde edebilmek için, düzenli bakım yapılması şartını dikkate almamız gerekiyor. Bu nedenle arıtma cihazları filtrelerinin düzenli bakımı ve değiştirilmesi önemli bir husus olarak karşımıza çıkıyor. Aslında bu noktada kaliteli su arıtma servisi hizmetinin önemi ortaya çıkıyor. Arıtma cihazlarının yıllık bakımı ve düzenli filtre değişimi için nitelikli bir su arıtma teknik servis hizmeti alınması gerekiyor.


Hangi Marka Su Arıtma Cihazı Almalıyım?

Maalesef milletçe marka hastalığına yakalanmış durumdayız. Markanın her zaman kaliteyle aynı anlama gelmediğine en güzel örnek su arıtma cihazları pazarıdır. Birçok tanınmış su arıtma cihazı markaları Çin'de yaptırdıkları ucuz filtreler ile piyasaya ürün sunuyorlar. Fakat adını duymadığınız bazı markalar ise Amerikan patentli filtreler kullanabiliyor. Yani kısacası su arıtma cihazı alırken tek dikkat etmeniz gereken kullanmış olduğu filtrelerin kalitesidir. Şu an piyasada en çok kullanılan filtreler üç ülke üretimlidir. Bunlar:

 1. USA: En kaliteli filtreler Amerikan üretimli olanlarıdır. Genellikle değişim süreleri 2 ile 3 yıl arasında değişiyor. Özellikle Omnipure filtrelerini tavsiye ederim.
 2. Taiwan: Şu an ülkemiz ve dünyadaki su arıtma piyasasını ele geçirmiş durumdalar. Genellikle değişim süreleri 8-12 ay arasındadır.
 3. Çin: Uzak durmanız gereken filtre çeşitleridir. Değişim süreleri 6 ayı geçmeyen filtre gruplarıdır. 
Not: Filtrelerin değişim süreleri tek başına, o filtrenin yapıldığı ülke hakkında ipucu vermeye yetmez. 
0 yorum:

Yorum Gönder